Stanowimy nieformalną grupę pracowników Zakładu Podstaw Elektroniki i Radiotechniki w Instytucie Elektroniki Politechniki Śląskiej. Łączą nas wspólne zainteresowania zagadnieniami lokującymi się na styku inżynierii pola elektromagnetycznego, radiotechniki i elektroniki. Jesteśmy inicjatorami utworzenia specjalności Radioelektronika w Instytucie Elektroniki (co nastąpiło w 2005 roku) i "obsługujemy" tę specjalność dydaktycznie.
Andrzej Karwowski
dr hab. inż., prof. nzw. P. Śl.
inżynier elektronik (spec. radiotechnika), dr hab. nauk technicznych w zakresie teorii i techniki anten; studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej (1969); doktorat (1976) i habilitacja (1984) w Politechnice Wrocławskiej; zawodowo związany kolejno z Politechniką Wrocławską (1969 - 1984), Instytutem Łączności (1985 - 1986) i Politechniką Śląską (od 1987); zainteresowania naukowe: inżynieria pola elektromagnetycznego, elektromagnetyzm obliczeniowy, radiotechnika, radiokomunikacja, anteny, mikrofale, kompatybilność elektromagnetyczna
Andrzej Błonarowicz
dr inż., starszy wykładowca
ukończył studia na wydziale Automatyki Politechniki Śląskiej
w 1974 roku uzyskując dyplom magistra inżyniera ze specjalnością elektroniczne
urządzenia automatyki. Tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w 1983 roku na
Wydziale Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Zainteresowania:
radioelektronika, radiokomunikacja, miernictwo elektroniczne, kompatybilność
elektromagnetyczna.
Mirosław Magnuski
dr inż., adiunkt
ukończył studia wyższe na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej uzyskując dyplom magistra inżyniera elektronika o specjalności aparatura elektroniczna w 1992 roku. Tytuł doktora nauk technicznych (spec. aparatura elektroniczna) uzyskał w Politechnice Śląskiej w 2004 roku. Zainteresowania: projektowanie układów analogowych ze szczególnym uwzględnieniem układów radiowych, miernictwo radiowe i mikrofalowe.
Artur Noga
dr inż., adiunkt
studia w zakresie Elektroniki i
Telekomunikacji ukończył w 2002 roku na Wydziale Automatyki, Elektroniki i
Informatyki Politechniki Śląskiej uzyskując dyplom magistra inżyniera
elektronika o specjalności telekomunikacja. Za swoją pracę dyplomową otrzymał trzecią
nagrodę w Konkursie na Najlepsza Pracę Magisterską z Dziedziny Techniki
Mikrofalowej, Antenowej oraz Systemów Radiolokacyjnych, organizowanym co dwa
lata przez AP/AES/MTT/ Joint Chapter Polskiej Sekcji IEEE. Tytuł doktora nauk
technicznych (spec. radiokomunikacja) uzyskał w Politechnice Śląskiej (2007).
Jego rozprawę doktorską wyróżniono w
ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę doktorską z dziedziny
radiokomunikacji i technik multimedialnych (2008), laureat pierwszej nagrody w Konkursie
Młodych Naukowców za referat przedstawiony na Krajowej Konferencji
Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji (2004). Zainteresowania
naukowe: inżynieria pola elektromagnetycznego, elektromagnetyzm obliczeniowy,
technika antenowa, technika w.cz., kompatybilność elektromagnetyczna.
Maciej Surma
dr inż. adiunkt
Inżynier elektronik, doktor nauk technicznych, specjalność radiokomunikacja. Ukończył studia wyższe na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Ślaskiej uzyskując tytuł magistra inżyniera elektronika o specjalności telekomunikacja w 1999r. Po doktoracie (2004) zatrudniony w Zakładzie Podstaw Elektroniki i Radiotechniki Instytutu Elektroniki Politechniki Śląskiej na stanowisku adiunkta. Wyróżniony w konkursie na najlepszą pracę magisterską z elektryki, organizowanym przez Oddział Gliwicki Stowarzyszenia Elektryków Polskich (1999), laureat trzeciej nagrody w konkursie na najlepszy referat napisany przez młodego uczestnika KST 2003. Zaiteresowania: numeryczne modelowanie pól elektromagnetycznych, technika antenowa, kompatybilność elektromagnetyczna, systemy radiotechniczne, planowanie sieci radiowych.
Tomasz Topa
dr inż., adiunkt
Inżynier elektronik, doktor nauk technicznych. Ukończył studia wyższe na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej uzyskując dyplom magistra inżyniera elektronika o specjalności telekomunikacja w 2002 roku. Tytuł doktora nauk technicznych (spec. radiokomunikacja) uzyskał w Politechnice Śląskiej w 2007 roku. Od grudnia 2007 roku zatrudniony w Zakładzie Podstaw Elektroniki i Radiotechniki Instytutu Elektroniki Politechniki Śląskiej na stanowisku adiunkta. Zainteresowania naukowe: inżynieria pola elektromagnetycznego, elektromagnetyzm obliczeniowy, technika obliczeń równoległych z wykorzystaniem procesorów strumieniowych GPU, technika antenowa, kompatybilność elektromagnetyczna.
Dariusz Wójcik
dr inż., adiunkt
Inżynier elektronik, doktor nauk technicznych, specjaność radiokomunikacja. Ukończył studia wyższe na Wydziale AEiI Politechniki Śląskiej na kierunku Elektronika i Telekomunikacja (spec. telekomunikacja) w 1999 r. Po doktoracie (2004) zatrudniony w Zakładzie Podstaw Elektroniki i Radiotechniki Instytutu Elektroniki Politechniki Śląskiej na stanowisku adiunkta. Laureat pierwszego miejsca w konkursie na najlepszą pracę magisterską z elektryki, zorganizowanym przez Oddział Gliwicki Stowarzyszenia Elektryków Polskich (1999), pierwszej nagrody w konkursie na najlepszy referat napisany przez młodego uczestnika KST 2003 oraz pierwszej nagrody w konkursie na najlepszą pracę doktorską z dziedziny radiokomunikacji i technik multimedialnych, organizowanego przez Fundację Wspierania Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych (2005). Zainteresowania naukowe: numeryczne modelowanie pól elektromagnetycznych, technika antenowa, kompatybilność elektromagnetyczna i integralność sygnałowa. Prowadzi przedmioty Pola, fale i anteny, Bezprzewodowe sieci komputerowe, Printed Circuit Board Design. Hobby: turystyka górska, narciarstwo.